Červen 2015

ŠÍDLO - NOVÝ ŽIVOT

29. června 2015 v 19:08 | hp |  Ze zahrady
Opět, po roce, nastal čas líhnutí šídel, šidélek a vážek. Letos se v malém jezírku líhne velký počet šídel a proto jsem zase neodolala a vyfotila celý proces.
Celé líhnutí trvá asi tři hodiny, netrpělivě jsem čekala na okamžik, kdy se šídlo zvedá, ale zase jsem ho propásla. Je to okamžik. Foťák jsem měla připravený na sériové snímání, pozorovala a nic. Najednou bylo nahoře. A tak aspoň ten zbytek a beze slov.
TŘESAVKA SEKÁČOVITÁ

17. června 2015 v 18:02 | hp |  Ze zahrady
Třesavka sekáčovitá je pavouk, který většinou sídlí v našich domácnostech. Ukrývá se na suchých místech, já ji objevila při gruntování zimní zahrady pod válendou.
Sekavka je díky délce nohou často zaměňovaná za sekáče. Liší se dělenou hrudí a zadečkem, ornamenty na zádech rozlišují druh sekáčovité od třesavky velké, která má souvislý pruh a patří mezi nepůvodní druhy.

Třesavky si staví nepravidelné sítě a když jsou vyrušeny, začnou kmitat celým tělem - zastrašují nepřítele. Odtud jejich název.

Samička má podlouhlý zadeček a sameček spíš kulatější. Viz foto...

V přírodě dochází k páření v létě, ve vytápěných domech po celý rok. Třesavka má kokon s vajíčky upevněn několika vlákny k hlavě. Vajíčka jsou k sobě slepená do kuličky.
Druhá samička teprve kokon stavěla.
Poslední dvě fotky bych vložila do Mikeho akce - 12 FOTOŠPLOUCNUTÍ -

HOROVÁ FOTOGRAFIE.
Třesavka se pustila na útěk, vypouštěla vlákno a vznášela se v prostoru. Lépe se mi jí zachytit nepovedlo. ale na téma se hodí. Pro někoho jsou tyto fotografie HOROROVÉ asi všechny.

PÁŘENÍ SLEPÝŠŮ

7. června 2015 v 19:42 | hp |  Ze zahrady
Když naše Mia objeví nějakého návštěvníka naší zahrady, začnš tak zvláštně poštěkávat. A to se stalo. Hned jsem tam běžela a ona sledovala dva slepýše, zakousnuté do sebe. Slepýši vylezli ze své skrýše v kamenné zítce a nastalo páření.
Když se jedné lokalitě vyskytuje více samů, dohází mezi nimi k souboji. Zakousnou se za hlavou, ale neublíží si. Mají v čelisti jen drobné zoubky, které neprokousnou sokovi kůži.Slepýši mají ve zvyku si při páření samici udržet také tímto způsobem - zakousnutím. A ještě jednu zvláštnost mají...mají dva penisy - hemipenis, neboli párový rozmnožovací samčí orgán, pokrytý drobnými výrůstky, aby nevyklouzl z kloaky samice.
K rozmnožování však používá jen jeden penis, většinou na té straně, která je blíž k samici.Slepýš není had, ale ještěrka se zakrněnýma nohama. Mají také, na rozdíl od hadů, skutečná oční víčka a jsou schopni oči zavřít.U nás žije pouze jeden druh a to slepýš křehký. Protože je často považován za hada a dochází ke zbrklému zabití, je chráněn jako ohrožený druh.Slepýši jsou vejcorodí a samice přivádí na svět 10 až 15 mláďat, někdy i více.Mají v přírodě, kromě lidí a aut, mnoho nepřátel z živočišné říše. Pochutnají si na nich lišky, ježci, prasata, ale i různí ptáci. Mláďata padnou za oběť zmijím a ropuchám.
Pak vše skončilo. Myslím, že k páření ani nedošlo, protože jsme s Miou rušili. A nebo možná ano a my se dočkáme mláďátek.


Fotky jsou tentokrát rozlišné, fotila jsem dvěma aparáty. Na kvalitě je rozdíl mezi kompaktem a zrcadlovkou opravdu vidět.
Nejlépe dopadlo video. Nevím ale, jak vložit video na blog.

TESTUJI CANON 700D

5. června 2015 v 21:37 | hp |  Ostatní
Dnešní článek je o testování nového fotoaparátu, canon 700D, který jsem si objednala u jedné známé firmy.
V pátek dorazil a já jsem ho v sobotu jela otestovat na veselská jezera. Jeli jsme tam na ryby, tedy můj manžel jel na ryby a já fotit a opět učit naši Miu. Tady na samotě nepřijde do styku s lidmi vůbec a tak jí bereme sebou, aby se naučila pohybovat mezi lidmi a hlavně psi. Moc nám to zatím nejde, musí být celou dobu na vodítku a to není zábava pro ni a ani pro mne.
No a všechno jsem musela dokumentovat.


První snímky lovce a pak jsme se vydali podél jezera. Je to bývalý pískový lom, nyní zatopený, s krásnými písečnými plážemi.Na jedné pláži nebyli lidé, tak jsem Miu vypustila a zkoušela ji navést do vody. Nejdříve se moc bála, smočila nohy jen maličko, ale pak jsem začala házet klacek a to jí lákalo.Pomalu šla dál a dál, nosila klacek a pak si i zaplavala. Bylo to poprvé a dařilo se.Obešli jsme kus jezera, pak začal na druhé straně štěkat pes a Mia za ním chtěla. Musela jsem jí zase dát na vodítko a její svoboda skončila.

Pak jsem dala doma fotky do notebooku a byla šokována. Foťák vykázal počet snímků přes 4000. Už mi bylo divné, že byl nastaven datum a další, ale řekla jsem si, že to asi dělají ve firmě. Ale teď jsem zjistila, že už byl používán, zřejmě si ho někdo z prodávajích vzal na dovolenou, fotil si a ani ho nenapadlo údaje vymazat.
V pondělí jsem situaci řešila po telefonu a foťák zaslala zpět. Vymění mi ho...
Moc důvěry už nemám, snad se vše vyřeší v dobrém a já si konečně užiji s novým.
Moc dobře a rychle ostří a dotykový, výklopný displej je také super.


Jo a nevíte někdo proč mi začala v levém sloupci vyskakovat reklama ?