Květen 2012

ŠIDÉLKO RUMĚNNÉ

30. května 2012 v 11:43 | hp |  Ze zahrady
Tak dnes pouze pár fotek bez popisu. Měla jsem špatně nastavené WB,tak jsou takové hodně barevné a doufám, že ještě přiletí a budu mít možnost je nafotit znovu.


VÁŽKA ČTYŘSKVRNNÁ

23. května 2012 v 21:38 | hp |  Ze zahrady
Vážka čtyřskvrnná je v Česku běžný druh,zbarvení vážky je hnědožluté,samečci i samičky jsou si podobné. Na křídlech mají čtyři hnědé skvrny,další ještě mají na uzlu všech křídel.Tělo vážky má délku 4 až 5 cm.
Nymfy se líhnou z vajíčka po 2-3 týdnech. Dospělé vážky létají od května do července, hmyz si loví těsně nad hladinou a jako všechny vážky usedají u nás na jezírku na pevnou větvičku, stále na stejné místo.


Páří se za letu, který je velmi rychlý a ihned po spáření samičky kladou vajíčka do vody.


Mockrát jsem se snažila zachytit páření i kladení, ale nepovedlo se.
Ale nevzdávám to....
A ještě nakonec foto mého Ferdy,který pravidelně každý den v poledne přilétá a sedí na větvičce. Tentokrát jsem ho vyfotila, když se díval na velké, širé, rovné lány.


TÝDEN V ZAHRADĚ

21. května 2012 v 11:42 | hp |  Ze zahrady
Nastaly změny. I u nás, v naší nadmořské výšce konečně něco rozkvetlo a život v jezírku se rozjel naplno. Rodí se vážky, pulci rostou a rybičkám se daří dobře.Sameček vážky ploské každý den v poledne přilétne, nachytá si mušky a vytvrvale usedá poblíž mého křesla. Stokrát jsem si říkala...už tě nebudu fotit, ale nikdy mi to nedá.


Včera jsem si všimla konipásků,kteří každoročně staví své hnízdečko ve štítu domu a zkusila jsem je 150mm vyfotit.

I když létali s materiálem celkem pravidelně a foukal docela svižný vítr, vydržela jsem několik jejich náletů a zároveň vyplela ten hnusný plevel okolo jezírka, který roste a roste...

V tomto týdnu jsme ještě udělali střechu a navštívili výstavu v Budějovicích, krmili pořád jehňata a jezdili se sekačkou.

JEŠTĚRKA OBECNÁ

11. května 2012 v 19:38 | hp |  Ze zahrady
Letošní rok je na plazy bohatý, je krásné počasí a ještěrkami se naše zahrada jen hemží. Už běhají i malé,letos narozené a budou se co nejdříve rodit další.


Ještěrka obecná je velká asi 20 cm a i když je chráněná je hojně rozšířená po celé naší republice. Žije na suchých stráních, mezi kameny, u nás v suché zídce na celodenním sluníčku. Každé ráno,když svítí sluníčko, se vyhřívají na kameni, celkem si na mne zvykly a už neutíkají.Každá ještěrka má svoje území, kde žije, klade vejce a loví a proto není obtížné ji vysledovat.
Kdybych včas vyplela pod zítkou plevel, určitě by vznikly lepší fotky, no stalo se a tráva teď překáží.Ještěrky se rozmnožují v květnu a červnu, námluvy byly docela zajímavé. Sameček neustále samičku oblézal, jakoby ji chránil a po dvou dnech šel svoji cestou. Samička už má docela velké bříško, brzy naklade vajíčka pod nějaký kámen do prohlubně a asi po 60 dnech se budou líhnout malé ještěrky.Ráda se vyhřívá na fólii u jahod, moc se nepohybuje. Má mnoho nepřátel od ptáků až po lišky, u nás je to hlavně pes a kočka.
PRVNÍ VÁŽKA PLOSKÁ

6. května 2012 v 21:09 | hp |  Ze zahrady
Ráno jsem se zašla podívat do jezírka na pulce, jestli už zase povyrosli a najednou koukám a na trávě se šplhá larva vážky.První v tomto roce.Tak honem pro foťák a zachytit zrod vážky.Vážka ploská /Libellula depressa/je nápadná širokým zadečkem, u samiček hnědým a samečků modrým. Larvy vážky jsou proti šídlu zavalitější,kratší a širší. Proto jsem věděla, že to není šídlo,které jsem již dokumentovala a na zrod vážky se těšila. Postup byl však stejný, zdál se mi poněkud delší než u šídla i když svítilo naplno sluníčko.Hlavička se začala klubat docela rychle.
Nestačila jsem usadit foťák, tak jsem cvakala z ruky.


Přeměnu šídla jsem už nafotila několikrát a pokaždé jsem si říkala,že nesmím proměškat okamžik,kdy se šídlo zvedá. Je to velmi rychlý pohyb,chtěla jsem ho vyfotit i kdyby byla fotka rozmazaná, ale nepovedlo se.
Tentokrát jsem si říkala,že to nesmím promeškat. Oči upřené na tělíčko vážky dost dlouhou dobu a najednou jsem asi mrkla a potvůrka se otočila a já zase nic. Tak uvidíme příště, určitě nějaké larvy ještě v jezírku jsou.


Stejně tak, jak rychle se otočí nahoru, vytáhne zadeček a spustí se dolů.
Pak nastává pomalý růst křídel, která se prodlužují a suší. Tento proces je velmi dlouhý.


Křídla se odtahují od tělíčka a stále je to velmi kritický stav pro vážku, která se právě v této době může stát snadnou kořistí.
Mezi přirozené nepřátele patří ptáci, pavouci a nebo mohou spadnout do vody a stát se kořistí ryb.


Kolem poledne se vážce rozevřela křídla, objevily se skvrnky a než jsem si došla pro nabitou baterii, tak mi uletěla.

Vážky můžeme pozorovat od května do srpna, na podzim uhynou.