Říjen 2011

170. výročí železnice v Přerově

20. října 2011 v 12:05 | hp |  Ostatní
170. výročí železnice v Přerově jsme oslavili i my.Nadace křídlené kolo, pro kterou vyrábíme model zachráněné parní lokomotivy KOMÁREK, nás pozvala na oslavu tohoto výročí a tak jsme strávili dva kouzelné dny v Přerově, mezi starými parními lokomotivami a velmi příjemnými lidmi.
Součastí oslav tohoto výročí je i výstava v muzeu J.A.Komenského a přilehlé galerii a mezi exponáty jsou i dřevěné modely našich parních lokomotiv.NA TITULCE

20. října 2011 v 11:18 | hp |  Ostatní
V pátém čísle časopisu NAŠE PŘÍRODA je na titulní stránce moje fotka Kudlanky nábožné.

Podpořte tento časopis a kupujte si ho.
Mám radost.

KUDLANKA KLADENÍ

11. října 2011 v 12:08 | hp |  Na louce
Dnes to bude o kladení kokonu.
Jednu z kudlanek jsem objevila na keři ibišku, kterých je po jižní Moravě dnes velké množství a mimochodem jsou velice krásnou ozdobou moravských vesniček.
Jako obvykle jsem jí nabídla něco k zakousnutí, ale tvářila se naprosto netečně, jen otáčela hlavou a to směrem ode mne. Nechtěla o pochoutce vědět ani za hodinu a to mi bylo divné. Břicho měla obrovské a tak jsem zbystřila. Bude klást kokon....
Trpělivě jsem kudlanku hlídala, tentokrát si připravila stativ a dělala zkušební snímky.
Svítilo ostré slunce a snímky nebyly dobré..což je vidět na prvním. Pak jsem vzala kus papíru a při každém dalším snímku nastavila samospoušť na 10 sekund a běžela s papírem kudlanku zastínit.
Snad se to povedlo aspoň trochu a fotoseriál se bude líbit.Kudlanka zadečkem vypouštěla pěnu a krouživým pohybem vytvářela kokon. Postupně do kokonu kladla vajíčka,pak ho uzavřela a kokon během několika hodin ztvrdl jako kámen.
Kudlanka patří mezi hmyz s proměnou nedokonalou. Z vyjíčka se líhne larva podobná dospělci, nemá však vyvyinutá křídla a rozmnožovací orgány. Larva se postupně svléká a tyto orgány se jí vyvíjejí, po posledním svlečení dospějí.
Kudlanka samička se dožívá asi 8 měsíců, vajíčka v kokonu přezimují a sameček je buď sněden při páření nebo se dožije 1-2 měsíců.

Ještě jednou se mi podařilo najít kudlanku při kladení. Byla na zemi a asi jsem ji polekala, protože přestala a odlezla na větvičku divizny.Poslední snímek je špatný, je to velký výřez - detail zadečku a vajíčka před vložením do kokonu.


Zatím končím seriál o kudlankách, ale mám tolik fotek, že se ještě určitě k tomuto tématu vrátím.