Září 2011

KUDLANKA a pochoutky II.

30. září 2011 v 21:35 | hp |  Na louce

Další díl KUDLANEK a jejich pochoutek.
Kudlanka je úžasný tvor, který se podobá chameleonovi. Po větvičkách se pohybuje velmi pomalu, neustále otáčí hlavičku po pohybu, pozoruje vše,co se kolem děje. Sednu si k ní a ona mne zaregistruje, chvíli na mne kouká a když se nehýbám, vrátí hlavičku do své typické polohy a čeká na další pohyb..čeká na kořist.
Kudlanka vypouští na svou kořist sliny, které umrtví nervovou soustavu oběti, rozleptává ji a kudlanka postupně konzumuje, zatímco kořist se ještě dlouho hýbe.Kudlanka nábožná a její pochoutky

28. září 2011 v 21:08 | hp |  Ostatní
Letos jsem se nejvíce zaměřila na fotografování KUDLANKY nábožné. Pavouků bylo u nás strašně málo a všeobecně hmyzáků také. A hlavně jsem měla málo času.
Ale Kudlanku jsem si vychutnala a čas si na ní udělala. Dnes to bude o pochoutkách..


Kudlanka moc kněžici nemusí, ale když není co, tak si dá..
SRŠEŇ OBECNÁ

13. září 2011 v 23:29 | hp |  Ze zahrady
Sršeň obecná je oproti jiným vosám větší a mohutnější. Královny dosahují velikosti 23 až 25 milimetrů, samci a dělnice jsou menší. Má dvě velké složené oči ledvinovitého tvaru umístěné po stranách červenavé hlavy. Mezi nimi má tři jednoduchá očka (ocelli). Samčí tykadla mají 13 segmentů, zatímco samičí mají segmentů 12. Samičí zadeček má 6 článků, zatímco samčí má článků 7. Svá blanitá křídla skládá sršeň rovně nad tělem.
Tolik z Wikipedie.
A nyní smutný příběh, který se odehrál u našeho jezírka.
Někde v baráku máme hnízdo a tak pravidelně sršně přilétají na vodní poměnku pro vodu a nosí ji pravděpodobně do něj. Již několikrát jsem se pokoušela vyfotit vzlet, ale nepodlo se. Až tuhle v podvečer koukám, že jedna z nich stále sedí na místě a neodlétá. Tak honem pro foťák a vznikl tento fotoseriál.Vyrušila jsem ji, pošťouchala větvičkou z divizny a ona se chytila záchranného stébla a vylézala z vody, docela ráda...Větvičku jsem zapíchla do země, přece jenom zvítězila opatrnost a ona se po ní začala šplhat nahoru.

Čekala jsem, že se trochu vzpamatuje a odletí...ale nějak to nešlo.Otáčela se, pokoušela vzlétnou, křidélka již měla suchá, házela sebou sem a tam a zoufale se držela - no nešlo to.

Tak se zase vydala dolů, otočila se, zase nahoru a to trvalo dost dlouho.Až spadla zase do vody.


Zase jsem jí pomohla ven, to už jsem se nebála a nechala ji na větvičce sušit a ohřívat se. Bylo vidět, že je již velmi vysílená a já stále pátrala po nějakém zranění, nebo nedokonalém vývinu a nic nenalézala.Po dlouhé době se zase vypravila nahoru, ale už se nesnažila odletět. Naklonila jsem vedle rostoucí slunečnici a počkala, až si tam přeleze. A stalo se a líbilo se jí to. Uklidnila se a vyhřívala se.
Tak jsem toho využila a udělala více detailní záběr.Takto zavěšená pak zůstala, vůbec se nehýbala a já odešla v přesvědčení, že asi zemře.
Ale nestalo se.. asi za hodinu jsem se šla podívat a ona si spokojeně pochutnávala na semínkách slunečnice.A pak se usadila.Ale ráno byla opravdu mrtvá. Aspoň, že neumřela hladová....

KUDLANKA II.

7. září 2011 v 23:30 | hp |  Na louce
Kudlanky se řadí mezi větší hmyz s protáhlým, zploštělým tělem. Přední nohy jsou dokonale přizpůsobeny k lovu. Hlava je pohyblivá. Má krátká tykadla, dvě vypouklé složené oči, tři jednoduchá očka a vyvinutá kusadla. Hruď je obvykle protáhlá a pohyblivá, může však být i štítovitě rozšířená. Přední nohy slouží k uchopování kořisti a mají na sobě ostny, ostatní jsou štíhlé a kráčivé. Přední křídla jsou užší a kožovitá, zadní jsou širší a blanitá. Zadeček je zakončen krátkými štěty. Je známý pohlavní dimorfismus - samička je větší než sameček.
Kudlanky jsou známé manželským kanibalismem. Samička často sežere samečka už za kopulace, naštěstí jsou samečci schopni rozmnožování i bez hlavy. Někteří se mohou smrti vyhnout tím, že přinesou "svatební dar", který samičku zaměstná na tak dlouho, aby sameček stačil uniknout včas. Každopádně sameček musí poskytnout první potravu pro budoucí mláďata. Samička si vybírá chráněná místa, kde na podzim naklade vajíčka. Zároveň je pokryje zvláštním lepivým sekretem, který slouží k ochraně vajíček. V tomto útvaru (ootéce) nakonec může být až tisíc vajíček. Na jaře se líhnou larvy, které se zanedlouho svlékají.
Zdroj Wikipedie.


Kudlanka si opravdu pochutnávala...


I nožička jí chutnala....


Když se snažím nakrmit kudlanku, docela se naběhám, abych jí koníka nebo saranče chytila. Ale zaslouží si to za svoje trpělivé sezení, kdy jenom otáčí hlavou a sleduje, jak se pohybuji, ochotně kouká do foťáku a nebo dělá mrtvého brouka..je s ní zábava. Nemá ale ráda stativ. Nevím proč ji děsí, vždy popoletěla kousek dál.Potravu jí většinou opatrně položím na stonek, kde sedí a podle druhu buď uteče nebo chvíli váhá a potom toho kudlanka využije...normálně spadne dolů jako hruška, většinou se trefí, opatrně přiškrtí kořist svou lapavou nohou,chvíli ji drží a když si je jistá,že jí kořist neuteče,vyleze si kousek výš na chráněné místečko a začne hodovat.
Je to mlsoun..pomaličku vysává svou kořist, labužnicky odtrhává nožičky,zakloní hlavu a vychutnává si jednotlivá sousta.Když jsem nemohla dohonit saranče, chytila jsem aspoň sluníčko sedmitečné a přesto, že mi ho bylo líto podstrčila jsem ho další kudlance. Sluníčko lezlo po listě a kudlanka ho dlouho pozorovala. Už jsem myslela, že toto sousto není jejím oblíbeným, ale nakonec si ho dala.
Snědla ho do posledního kousku, zkusila i krovky, ale ty jí nechutnaly, tak je jednoduše odhodila.