Srpen 2011

KUDLANKA NÁBOŽNÁ

31. srpna 2011 v 19:04 | hp |  Výlety
Naše cesta uprostřed prázdnin vedla opět na Moravu. Tentokrát jsme dva dny nocovali ve Strážnici a pak pokračovali směr Zlín a Lipník nad Bečvou. Strážnice je kousek od mé oblíbené oblasti Bzenec-Přívoz a lokality Váté písky, kam jezdím na kudlanky a protože Strážnice nás nenadchla, měla jsem na ty malé kouzelné tvorečky hodně času a pořídila hodně fotek.Jenom jednou jsem se od kudlanek odpoutala, přiletěla vážka a znaveně usedla.A jak už je u mne zvykem, musím své modelky nakrmit. Docela to uvítaly.
Tak zatím stačí. Určitě budu ještě přidávat, ale hrozně mne drtí ten nový systém nahrávání. Vůbec mi nejde vkládat hromadně ani umístit fotku na střed.

Takže holky moje, poraďte....

ČÍHALKA POSPOLITÁ

14. srpna 2011 v 22:13 | hp |  Ze zahrady
ČÍHALKA pospolitá- Atherix ibis je docela vzácná moucha. Je chráněná a je uvedená v červené knize ohrožených živočichů.
Jde o vyjímečný druh,který klade vajíčka do hnízd vytvořených z živých těl samiček vlastního rodu.Číhalce se také říká hnízdotvorka. Na jaře přilétají samičky nad tekoucí vodu, spojí svá tělíčka pomocí jemných vláken,podobných pavučinám do hnízd - odtud název - a další samičky do tohoto místa nakladou vajíčka.


Původní samičky hynou,larvy se po vylíhnutí živí jejich těly a potom napadají do vody, kde žijí jako dravci.Žijí v tekoucích vodách ve vyšších nadmořských výškách.


Lišaj kyprejový (Deilephila porcellus)

6. srpna 2011 v 21:31 | hp |  Na louce
Lišaj kyprejový (Deilephila porcellus) - řád motýli.


Tato veliká housenka na mne vykoukla u našeho potůčku na louce.
Lišaj je rozšířen po celé Evropě a vyskytuje se i ve stepích Asie. Žije nejčastěji v nížinách, ale jak je vidět i v našem kopcovitém terénu 600mnm.
Má rád slunné svahy a pahorky,travnaté porosty,ale i otevřená pole,louky a pastviny. Nemá však rád přiliš suchá místa.


Vylíhlé housenky jsou 3mm dlouhé,zelené. Během vývoje, který trvá asi 4-6 týdnů se housenka celkem čtyřikrát svléká.
Kuklí se v pozemním kokonu nebo se zavrtává pod zem. Kukla přezimuje.Housenka měří 55-70mm je hnědá a její hlava je velmi podobná hlavě hada. Když se moje housenka snažila zmizet...což jsem jí nechtěla dovolit, tak hlavu natahovala do trychtýře,houpala se sem a tam, zadní částí se pevně držela větvičky a teprve když pochopila, že tudy cesta nevede se otočila k zadečku a hledala jinou cestičku.


Lišaj vyhledává jako hostitelské rostliny hlavně svízel, vrbku,kyprej, na které klade vajíčka hladká,zelená,oválná.


Z housenky se vylíhne motýl,který má krásná růžová křídla, horní strana předního a zadního páru je ve středu olivově zelená. Tělo je růžové a chlupaté, tykadla a nohy bílé, oči olivové.


Už měl asi mého fotografování dost, snaha o útěk byla také marná..tal spadl. Poslední foto a měj se....

Motýla jsem ale ještě nevyfotila i když tady být musí..housenku jsem neviděla poprvé.

Když pořád prší...

1. srpna 2011 v 20:18 | hp |  Ze zahrady
Nebe je pořád šedivé,prší, jenom stále prší a když konečně navečer vysvitne slunko vezmu foťák a jdu aspoň na zahradu něco cvaknout.
Na kousek zapomenutého melounu se přes noc nalákala housenka a všude přítomný šnek, po ráno přiletěl i sršeň.Na naší neposečené louce je tráva tak vysoká, že raději neberu sebou na procházku psi.Nebyli by tam vidět a malá Bišinka to zkrátka nezvládá. Aspoň zůstane pár motýlků sedět...


Tento motýlek je malinký, pořád létá z místa na místo, ale brzy se unaví a sedne. Sedá vždy nízko nad zemí a vždy s roztaženými křidélky. Takže zalehnout mezi klíšťata a fotit...