Červen 2011

ŠIDÉLKO PÁSKOVANÉ

21. června 2011 v 22:49 | hp |  Ze zahrady
Šidélko páskované /Coenagrion puella/ si našlo cestu i na naše jezírko.
Snažilo se spářit se samičkou, která byla krásně zelená, ale asi jsem je moc rušila a nedařilo se.
Samička mu uletěla a sameček tady byl ještě tři dny.

VÁŽKA PLOSKÁ II.

7. června 2011 v 12:24 | hp |  Ze zahrady
Vážka ploská (Libellula depressa) je druh vážky s nápadně širokým zadečkem, který je u samečka blankytně modrý a u samičky hnědavý. Má v oblibě málo zarostlé vody, proto často jako první osídluje nově zakládané malé vodní plochy.
Tolik encyklopedie.


Ve starém jezírku,který je zastíněný,se již několik roků líhnou šídla modrá. Vážky tady sice každý rok létaly, možná hledaly nová místa na kladení, ale právě proto, že je jezírko celé zarostlé,tak se neuchytily.
Moje vážka se začala na novém jezírku objevovat letos a nedařilo se jí usadit na ještě malých travinách. Jen co jsem dala nad vodu pevný proutek, několikrát zakroužila a dnes je to její každodenní odpočinkové místečko. Přilétá většinou sameček, nachytá si potravu nad vodou a jen tak si sedí.


Dvakrát se u nás objevila i samička. To pak začaly doslova dostihy, sameček ji honil až neuvěřitelnou rychlostí, vypadalo to, že k páření došlo i za letu, ale to nevím jistě. On se ale vrací každý den pravidelně.Sedí na stejném místě a proto jsou fotky stále stejné.

Vlastně se mění jenom pozadí a clona. Škoda jen, že u nás již čtvrtý den dost silně fouká a nedaří se mi zachytit křídla ostřeji.
Ten, kdo má doma jezírko, jistě bude se mnou souhlasit, že sedět v křesílku, koukat na vodu a ještě k tomu na vážky, je prostě paráda...