Leden 2011

MOJE GALERIE na JALBUM

26. ledna 2011 v 21:38 | hp |  Ostatní

Kliknout na obrázek..


KŘIŽÁK - PELÍŠKY

5. ledna 2011 v 21:20 | hp |  Pavouci
Křižáci mají své pelíšky většinou na konci vysoké trávy nebo byliny. Často si vláknem trávu ohnou a vytvoří si tak svůj domeček.

křižák-pelíšky
Někdy je také najdu na drobných kvítkách spojených pavučinkou k sobě.

křižák-pelíšky2
Z tohoto pelíšku vždy vede podpůrné vlákno k zemi. Křižák ho vyrobí tak, že padá k zemi a z předavých bradavek na konci zadečku souká vlákno. Těsně nad zemí se zastaví a po vlákně vyleze zpět nahoru,zpevňuje podpůrné vlákno dalším,které souká zadníma nohama. Smyčka se vznáší ve vzduchu a křižák čeká, až se uchytí na trávě.

křižák-pelíšky3

Když se vlákno uchytí, křižák po něm šplhá nahoru a dolů a připojuje k němu další a další vlákna.
Závěsné lano je hotové a může začít stavba pavučinové sítě.

křižák-pelíšky4

Většinou vydrží na jednom místě dost dlouho. Křižák mění stanoviště a tká nové závěsné lano pouze v tom případě, že byla tráva ohnuta nebo zlomená.

křižák-pelíšky5


Křižáci při tkaní sítě začnou od středu, utkají paprsky, které se rozbíhají do různých stran na podpůrné větvičky nebo stébla trávy. Paprsky jsou stejnoměrně od sebe vzdáleny a tvoří krásnou souměrnou síť.
Jejich počet je různý - 21,32 a 42, podle druhu křižáka.

křižák-pelíšky5


Pak vstoupí do středu a opisuje kolem všech paprsků spirálu z velmi tenkého vlákna,které zesiluje a závity spirály se zvětšují. Po dokončení spirály ještě zbývá vyplnit rohy. Střídavými pohyby jedním a druhým směrem klade napjaté paprky vlákna a ta,která se mu do jeho mistrovského díla nehodí,sbalí a zanechá jako malinkatou kuličku v síti.

křižák-pelíšky7


Středovou kuličku,která sloužila jako orientační bod celé stavby, na závěr sní.

křižák-pelíšky8


Křižák pruhovaný a křižák skvostný ještě musí své dílo podepsat a proto vytvoří ve středu klikatou širokou bílou stužku.Tento křižák také neodchází ze své pavučinky do pelíšku, usadí se do středu, právě na svůj podpis a s roztaženýma nohama čeká na kořist.

křižák-pelíšky9

Křižáci a hlavně mladí budují své sítě skoro každý den. Navečer slezou ze svých pelíšků na porušenou pavučinu, sbalují vlákna do kuliček a jako velkou pochoutku je sní. V žaludku se mu rozpustí a rozmnoží jeho zásobu hedvábí.

křižák-pelíšky10


Když večer křižák síť dokončí , čeká již jen na kořist. Jestliže se mu pavučina potrhá, opraví ji pouze dvěma vlákny jako záplatu a novou si postaví, až je stará již moc potrhaná. Pouze křižák hranatý si tká pavučinu každý den.

křižák-pelíšky11


křižák-pelíšky12


Na podzim, když křižák pruhovaný a křižák skvostný potřebují svá hedvábná vlákna na vybudování váčků pro vajíčka, již velmi málo opravují své pavučinky a často je vidím pouze na zbytku svého podpisu - bílé klikatiny.

křižák-pelíšky13


křižák-pelíšky14


Při hledání a prohlížení pavoučích pelíšků jsem si všimla, že pouze samička a sameček křižáka obecného žijí v pelíšku spolu. viz foto č.6.