Leden 2010

NA KRMÍTKU

18. ledna 2010 v 23:09 | Hana |  Ze zahrady
I když bydlíme na samotě v lese, na naše krmítko pro ptáky přilétají každý rok pouze sýkorky a sem tam nějaký vrabec. Letos nás navštívili i dva kosi, ale ty se mi ještě nepovedlo vyfotit.Jo a také dva brhlíci lesní.

KŘIŽÁK MRAMOROVANÝ

11. ledna 2010 v 12:17 | Hana |  Pavouci
Křižák mramorovaný - Araneus marmoreus je svojím zbarvením a to hlavně na podzim jedním z nejhezčích křižáků.


U nás ho nalézám na uschlé vysoké trávě poblíž potůčku, který vede přes pole. V této lokalitě bylo vloni velké množství křižáků a to hlavně proto, že se tam tráva nevysekává a pro pavouky je to přímo ráj poletujího hmyzu.


Když vyrazím poránu,často bývají pavouci ještě pokryti kapičkami rosy.Sedí na konci větviček a trpělivě čekají na svoji kořist. Sluníčko pomalu vysušuje kapičky a křižák se pouští do opravy své poničené sítě.


Občas se mi stane, že pavučinu poruším a to hlavně, když je jich tolik vedle sebe, že nemám jinou možnost jít dál. Vrátím se tam další den a jen nepatrný kousek vedle je pavučina nová a křižák ve svém pelíšku.


Pelíšek má upletený z pavučinky na konci suché rostliny, leží si tam navrcholu a na pavučinu leze pouze tehdy, když si je jistý, že se kořist chytila dostatečně a už neuletí. Pak velmi opatrně sestoupí,obalí si kořist jen nejnutněji a táhne ji za sebou na pavučině do pelíšku.


Křižák mramorovaný moc energie k chytání potravy nevynakládá. Spokojeně sedí a čeká. A když se něco chytne a on si to dovleče domů, trvá mu celkem dlouho než úlovek spořádá.


Světlejší forma křižáka mramorovaného je také zajímavá, ale tahle oranžová je super.