Červen 2007

BĚŽNÍK a LOV

28. června 2007 v 15:48 | Hanaska |  Pavouci
Běžník kopretinový je známý tím, že svou barvu přizpůsobuje barvě květiny, na které loví.
Trpělivě vyčkává, splývá s květinou a snadno se mu podaří ulovit i velkého motýla.
Motýl je zabrán do sbírání pylu, běžník skrytý za květinou vyjede, plíží se kolem, náhle vyrazí vpřed a zakousne se mu do šíje. Marně se motýl brání a mlátí křídly, pavouk ho nepustí. Rána do šíje ho omračuje, protože zasáhla nervová centra.
Běžník nejdříve saje na hlavě a postupně si motýla otáčí, saje po tělíčku k zadečku a když ho vysál dle libosti, odhodí mrtvolku stranou.
Opět se skryje za květinu, připravený k druhému výpadu.
Tento lovec včel a motýlů je konec konců hezký. Kůže působí dojmem čistého hedvábí, má někdy bílou, jindy žlutou barvu. Jsou mezi nimi elegantní dámy, které si zdobí nožky řadou pestrých náramků a záda karmínovými arabeskami. Hruď bývá někdy po stranách vroubena úzkou, světle zelenou stužkou.

Zrození šídla.

20. června 2007 v 19:23 Ze zahrady
Šídlo modré se poprvé objevilo v našem umělém jezírku na zahradě před třemi lety. Při jarním čištění jezírka se mezi listím pohybovaly zvláštní larvy a my nevěděli co to je.
Pár jsem jich vyfotila a pátrala a teprve zjistila, že nemají šanci se u nás vylíhnout, protože v jezírku nebyla žádná vysoká traviny, na kterou by vylezly a dokončily proces proměny. Následovalo rychlé osázení již vzrostlými travinami z rybníka a čekali jsme, co se stane.
A stalo se. Brzy ráno, vždy jen v době, kdy svítilo sluníčko, vylezly larvy na travinu a nastal úžasný proces líhnutí.
Pršelo a tak jsem se šla podívat až v 8 hodin a byla tam, jediná, sama a zrovna to začalo.
Čas 8.10 hod.
.
Čas 8.11 hod.
Čas 8.12 hod.
Čas 8.13 hod.
Čas 8.19 hod.
Čas 8.25 hod. a pak mi došla baterie. To se bohužel stává nám amatérům často. Propásla jsem shyb, který šídlo udělá a zavěsí se zpět na nymfu. Ale nevadí, to už mám vyfocené z loňska.
Tak trochu nabito a vracím se k focení.
Čas 8.47 hod.
A nyní nastává poměrně dlouhá doba sušení. Vše záleží na teplotě a dopadajících slunečních paprscích. Křídla stále rostou..skoro by se dalo říct - před očima-, šídlo se vybarvuje, křídla se oddělují a šídlo s nimi začíná třepotat. A to už je znamení, že brzy poletí.
Pozoruji šídla již tři roky a vždy odletí na sever. Je to asi dáno naší polohou, možná, že je láká vysoká jedle, na které občas zastaví a ještě se dosušují, nevím.
Letos se tady líhly i vážky ploské a ty lítaly na jih. Náhoda? nebo zná někdo vysvětlení?
Baterie opět došla a tak ještě pár detailů.
A tak to bylo.
Je to skvělý zážitek a škoda, že Šídlo modré žije pouze 1 měsíc.
Samička se vrátí a naklade vajíčka, larvy přezimují a v červnu se je opět na co těšit.
Na závěr jedna fotografie..moc nepovedená, ale dávám ji pro pobavení.
Seděla jsem u jezírka, pozorovala žáby a jedna samička Šídla se vrátila klást..spletla si mne a kladla do pantofle.

MAMINA-Lovčík

17. června 2007 v 23:30 | Hanaska |  Pavouci
Samička Lovčíka nosí vajíčka v kokonu stále sebou.
Nejčastěji ji najdu na zahradě v jahodách.
Je trpělivá modelka a nesnaží se utéct.

LOVČÍK HAJNÍ

12. června 2007 v 11:45 | Hanaska |  Pavouci
Lovčík hajní - Pisaura mirabilis
Jedním z běžných obyvatelů luk a lesních okrajů je pavouk Lovčík hajní. Je veliký 12-28mm, má nápadně dlouhé a silné nohy, v klidu drží přední nohy těsně u sebe.
Sameček má na zadečku ostře ohraničenou světlou kresbu
Lovčík hajní patří k pavouků, kteří nepředou vlastní pavučiny. Loví převážně hmyz, který kousnutím usmrtí a potom vysaje.
K páření dochází v květnu. Sameček přinese samičce dárek-většinou opředenou mouchu,kterou sám chytil. Dárek odpoutá pozornost samičky, sameček se přikrade blíž a samičku oplodní. Jestliže potom rychle nezmizí, samička se pustí i do něj a zabije ho.
Samička nosí kokon s vajíčky mezi čelistmi stále sebou. Často jsem na ni narazila při sbírání jahod, kokon je bílá kulička a je tedy velmi nápadná.
Těsně před vylíhnutím malých pavoučků upřede samička mezi konečky stébel trávy kopulovitý baldachýn a kokon s vajíčka pod něj zavěsí. Kokon střeží a společně zůstává s mladými pavoučky.
Má kcichtík jako dědeček, co?